Pár slov k albumu 3 Roads

Koniec roka sa v mojom prípade už tretí krát po sebe nesie so znamením ukončenia prác na ďalšom albume. Čo v ňom nájdete?

Čo za album?

Pre začiatok trocha obšírnejších informácií; Nie, nie je to nahrávané v garáži. Nehráme ako partia, nepijeme pritom pivo a neskladáme, čo nás napadne, zaborení do storočných zavšivených gaučov. Všetko to (až na sedenie v gauči kdesi v pivnici a pravidelné popíjanie piva) robím sám. Na mojej prvej gitare, kde už len struny, ktoré som navymieňal, stáli asi toľko, čo ona samotná. V kutici s dôchodcovskými susedmi hneď za stenou. Pomocou programu s minimálnymi možnosťami. A s mikrofónom veľkým ako necht malíčka šesťročného dieťaťa (rozumej, mikrofón v notebooku).

Poviete si "masochista". Nenamietam. Je to smutné, to je pravda, ale tak ako keď básnici chytia na prechádzke múzu, tak ja - hudobník-amatér - chytím múzu... kedykoľvek. Je pravda, že v prípade, že sa o hudbu zaujímam viac, mohol by som si konečne zaobstarať kvalitnejšiu aparatúru alebo aj nejakých tých ľudí. Ľudia však nie sú a aparatúra niečo stojí. Preto sa neospravedlňujem za kvality nahrávok, pretože v niektorých prípadoch to fakt lepšie nahrať nešlo. A že som nad tým strávil fúru času.

3 Roads

Tri cesty

Prečo práve 3 Roads? Každá cesta reprezentuje akýsi smer, ktorým sa moja nerozhodná duša chcela vydať a takmer presne o tom vraví hneď druhá pieseň. Je trocha paradoxné, že medzi rôzne smery, kam sa uberať, patrí aj hudba samotná, ale človek si nevyberá.

Celý album som tematicky rozdelil do troch častí, pričom všetky sa venujú dvom hlavným motívom. Motívu voľby, rozhodnutí a osudovosti a motívu spoločnosti ako takej. Zámerne som sa nevenoval osobnejším témam ako je láska a podobne, pretože myslím, že osobných pocitov v piesňach som vyjadril aj tak dosť. Na takéto lovesongové veci bude ešte času a ktovie, možno práve nasledujúci album bude pozostávať zo samých "cukrových slaďákov".

Album má gradujúcu formu, kde prvé piesne v melancholicko-pozitivistickom štýle zabŕdajú do všetkého s istým povznesením. V strednej časti sa dostávajú k slovu piesne trocha temnejšieho a pomalšieho charakteru, kde sa na pozadí kritiky vzťahov a spoločnosti ako takých dostáva na povrch trocha hnevu, ústiaceho do rezignácie. Aby ale album nekončil zanechávajúc myšlienky na samovraždu, nachádzajú sa na konci ešte dve skladby. Here you got me vraví práve o akejsi ľahostajnosti podmienenej odvahou postaviť sa proti prúdu a Cesta, jediná slovenská pieseň z môjho pera tohto roku, je priam optimistickou alternatívou k predchádzajúcej piesni, plnou odhodlania začať nanovo. Možno aj nový album.

Zoznam piesní

 1. We are done 3:49
 2. 3 Roads 4:02
 3. Chances 4:50
 4. Hold up 4:50
 5. Calls of mine 4:43
 6. Watch your watch 5:25
 7. Expelled 4:36
 8. Rageous 3:30
 9. Among us all 4:50
 10. Asleep and blank 3:26
 11. Here you got me 7:03
 12. Cesta 4:26

Vypočuť a stiahnuť si môžete zatiaľ dve skladby, jedna sa volá Chances a druhá Cesta. Optimálny výber ukážok zo slovenského aj anglického jazyka. Ak máte čosi na jazyku, poďho šmariť komentár na jednej zo sociálnych sietí, kde som aktívny: ↓

Marek J. Kolcun
Hore