Hobit - neočakávaná cesta - recenzia

Far over the misty mountains cold... žil v nore jeden Hobit. Vlastne tlupa trpaslíkov.

hobit

Konečne sme sa dočkali. Už od prvého traileru bolo jasné, že Hobit - neočakávaná cesta, bude mať vysokú základňu divákov. Schválne nevravím fanúšikov, pretože už od prvej zmienky o sfilmovaní detskej knižky bolo nad slnko jasnejšie, že sa okolo tohto filmu vytvorí aj kvalitná skupina hejterov. A že nie je malá. A má aj svoje dôvody pre existenciu, hoci na každý ich názor sa dá nájsť rovnako mocný protiargument.

Dávid VS Goliáš

Prvý bod, ktorý zarytí neprajníci vyťahujú do boja proti novému filmu Petera Jacksona, je zdroj. Útla knižôčka, ktorú Tolkien napísal pre deti a so značným nadhľadom rozpráva príbeh o putovaní skupiny trpajzlíkov s malým týpkom s chlpatými nohami za pokladom stráženým zlým, zlým dračiskom, sa má rovnať s eposom, akým je Pán Prsteňov, najvyšší spomedzi predstaviteľov vysokej fantasy? To ináč ako superfailom nemôže skončiť. A olej do vody im k týmto rečiam prilial už prvý trailer, ktorý sa po vzore svojho staršieho brata rozhodol zaútočiť epickosťou a vidinou príbehu nesmierne... vážneho.

A majú pravdu. Hobit sa nemôže Pánovi Prsteňov rovnať . Akurát, že on sa o to ani veľmi nesnaží. Príbeh, ktorý bol pôvodne koncipovaný pre malých capartov, je na plátne prerozprávaný len s takou gráciou a vážnosťou, aby nevyznel groteskne. Dejová línia je iba jedna, takže hrdinov vidíme na obrazovke stále tých istých. Raz síce chýba ten s bradou, alebo tamten s... no... s o čosi dlhšou bradou, ale vždy sa jedná o niektorého člena spoločenstva. U niektorých táto jednoduchosť príbehu spolu so stopážou môže vyvolávať pocity nudy alebo nedostatku variability, ja to však vnímam pozitívne, nakoľko som sa mohol viac zžiť s jednotlivými hrdinami. Ktosi sa sťažoval, že medzi hrdinami nie sú dostatočne hlboké vzťahy a ich putovanie vyznieva plocho. Možno by ale nebolo od veci uvedomiť si, že partia trpaslíkov sa už dávno pozná, a tak jediný nováčik v skupine je Bilbo (a Gandalf, aj keď on nezapadá skôr iba svojou výškou). A jeho prijatie medzi bandu fúzačov prebieha presne podľa predlohy.

Roz-ťa-ha-né

V nadväznosti tejto pomyselnej debaty medzi odporcami a prívržencami nového filmového prírastku z obľúbeného univerza, by odporcovia vybalili ďalší dôvod pre jeho odpálkovanie. Chystaná trilógia nemôže čerpať iba z pôvodnej knihy, jednoducho tam nie je dostatok obsahu. Film si však pomáha rôznymi barličkami v podobe flashbackov či vizualizovaných rozprávaní postáv, pričom - ak sa nemýlim - čerpá z legiend a mýtov popísaných v iných príbehoch, ktoré sa odohrávajú v Stredozemi. Tolkien bol maniak a puntičkár, takže pri jeho tvorbe nebol problém dotvoriť pozadie príbehov. Skôr ho nájsť v tom kvante zápiskov.

Príbeh na plátne ale aj tak trpí zopár hluchými miestami - nazvať ale (stále atraktívne) kamerové nálety na putujúcich hrdinov a malebnú prírodu dejovou vatou mi príde prinajmenšom úsmevné. No a čo, že druhýkrát videný Vododol alebo Grófstvo už nemá taký "wow" efekt ako kedysi. Je potrebné si uvedomiť, že Hobit nie je točený ako vyslovený prequel, aj keď sa odohráva nejakých tých šesťdesiat rokov pred udalosťami v Spoločenstve prsteňa. Predsa by sme nechceli diváka, ktorý pôvodnú trilógiu nevidel, ukrátiť o tieto nádherné scenérie, ktoré navyše s desať rokov novšou technológiou vyzerajú omnoho realistickejšie.

48 fps

Priznám sa, že toto bol jediný kameň úrazu, na ktorý som mohol naraziť aj ja. Recenzenti z celého sveta priam zborovo kričali "papundekel!" a "telenovela!", keď sa staručký Gandalf premával po plátne rezko ako dvadsaťročné ucho. Našťastie som sa ale dostal k verzii, ktorá bola asi remastrovaná, pretože som z vizuálu vôbec nemal dojem lacných kulís a výpravy ako za rozpočet pre českú televíznu rozprávku. Vlastne celkový dojem bol naozaj podarený, aj keď na mňa niekoľko scén zapôsobilo naozaj preexponovaným dojmom - námatkovo vyberám Bilba a záber, keď si prvý raz nasadil prsteň, scénu s orlami alebo Thorina, ktorý hlášku "heroes don't look on explosions" povýšil na "heroes do not notice walking through the fire".

Celkový dojem z Hobita a jeho neočakávanej cesty je... pozitívny. Obavy z vizuálu a použitej záznamovej technológie boli dokonale vytlačené partiou zarastených týpkov, kde si medzi nimi každý nájde svojho obľúbencu. Síce sa nedostalo na každého rovným dielom, ale tak máme za sebou ešte iba prvý diel, takže času na sebarealizáciu bude mať ešte každý člen spoločenstva viac ako dosť. Hudba od Howarda Shorea je impozantná ako vždy, spolu s hlavným motívom, ktorý nás sprevádza naprieč celým príbehom a vryje sa do uší tak, že si ho budete bručať ešte dva dni po vzhliadnutí tohto filmu. Filmu, ktorý prišiel celkom vhod a naplnil sucho, aké sa nepodarilo zapudiť žiadnemu výpravnému filmu od čias Návratu kráľa, čo však netreba brať automaticky ako etalón pre porovnávanie. Hobit kráča vlastnou cestou a za vlastným dobrodružstvom, hoci sa odohráva vo svete, ktorý už každý fantasta pozná. A ja mu budem držať palce.

Marek J. Kolcun
Hore