Story Cubes - recenzia

Zopár kociek s obrázkami a takmer žiadne pravidlá. Dá sa na tom vybudovať zábavná hra? Dá.

Priznávam, úvodný popis kladie hlúpu otázku. Existuje veľké množstvo spoločenských hier, ktoré si vystačia s iba malým počtom hracích pomôcok. Story Cubes však nie je klasická spoločenská hra. Má značne edukatívny charakter a vďaka svojej jednoduchosti a možnostiam dokáže zaujať naozaj široké spektrum hráčov, od štovročných detí po seniorov. Znie to ako lacný marketingový ťah, ale v tomto prípade ide o vzácnu výnimku.

Rorys Story Cubes

Balenie

Čo tvorí balenie Story Cubes? Základom sú šesťstenné hracie kocky, podobné tým klasickým s bodkami. Na týchto sa však nachádzajú obrázky, ktoré navrhol Rory O'Connor, autor Story Cubes. Charakter obrázkov na každej z deviatich kociek je dostatočne asociatívny, aby dokázal podnietiť predstavivosť. Na druhej strane sú vyrazené piktogramy milé a vo svojej podstate aj pekne prepracované, takže neraz sa stane, že pre svoje rozprávanie použijete možno aj konkrétny objekt, ktorý ten-ktorý piktogram na kocke predstavuje.

Hrací mechanizmus

Spomenul som rozprávanie? "To akože sa v tejto hre tliacha?" Áno. Rory's Story Cubes je hrou, ktorá ako svoj hnací motor používa predstavivosť samotných hráčov. Nijako sa ich nepokúša zväzovať, práve naopak; priamo v pravidlách nabáda hráčov, aby svoje postrehy a návrhy pravidiel sami vymýšľali a posielali autorom. Tí najlepšie návrhy ohodnotia a posunú na svojej stránkehttp://www.storycubes.com/ širokej verejnosti k odskúšaniu.

Základné pravidlá sú až banálne jednoduché:

Hoď deviatimi kockami a z piktogramov, ktoré na nich padnú, poskladaj príbeh.

Rôzne sady

Nuda? Áno. Niekedy.

Tieto jednoduché pravidlá postačujú k tomu, aby u hráčov prebúdzali zvedavosť a túžbu po dobrodružstve, po príbehoch. Variácie na tieto pravidlá sa okamžite vyrojili medzi hráčmi samotnými a niektorí ich po čase začali využívať ako doplnkové kocky pri seansách D&D alebo iných veľkých hier na hrdinov. Ďalší pravidlá pozmenili iba trocha a jedným z najrozšírenejších variantov je ten, kedy:

Hráč si vyberie náhodnú kocku, hodí ju a rozvíja príbeh tak, aby sa v jeho časti príbehu nejakým spôsobom objavil objekt, ktorý predstavuje hodený piktogram. Po ňom nasleduje ďalší hráč, až kým sa neminú všetky kocky zo spoločného banku.

Zábava pri hre značne závisí od kolektívu. Ja som sa zúčastnil iba niekoľkých sedení, s rôznymi vekovými skupinami a rozdiely boli citeľné. Menšie deti boli hrou ohúrené a vskutku ich bavila; mali však problém odpútať sa od obrázkov na kockách a väčšinou použili daný objekt priamo v jednoduchej replike.

"Jéééj, mačička! Takže, ehm! Rytier utekal po lúke s mešcom a... do cesty mu skočila... mačička!"

Pri hraní v staršej, vyrovnanejšej skupine nadobudla hra celkom inú atmosféru. Hráči, ktorí chceli, aby hra mala istú úroveň, sa snažili posúvať príbeh do kvalitatívnej roviny a tí, ktorí to brali ako neviazanú zábavu, zasa vnášali do príbehu nepredstaviteľné zvraty. Vo výsledku vznikali naozaj bizarné hororovo-akčné príbehy s bláznivými zápletkami a aj keď najmä starším hráčom môže pripadať Story Cubes ako detinská zábava, bavili sa všetci.

Doplnkové sady - Enchanted, Prehistoria, Clues

Verzie

V základnom balení sa nachádza iba 9 kociek. Na trh sa však dostali dovedna tri hracie sady, navzájom farebne odlíšené. Každé balenie obsahuje rovnako deväť kociek s rôznym zameraním:

  • oranžové balenie je základné
  • modré balenie obsahuje akcie (najbežnejšie úkony, ktoré vykonávame hocikde, hocikedy)
  • zelené balenie s kockami výprav
  • - mapy, poklady, kompasy a podobne

Okrem týchto veľkých sád existujú ešte "rozšírenia". Tieto sady sú menšie, obsahujú iba 3 kocky a takisto sú farebne odlíšené:

  • ružová sada obsahuje magické kocky (čarodejnice, metly atď)
  • zelená sada je tzv Prehistorická
  • fialová sada obsahuje kocky zamerané na stopy a zločiny, Clues.

Dovedna teda existuje 36 kociek, z ktorých možno poskladať nespočetné množstvo kombinácií. Ak k tomu prirátame fakt, že piktogramy majú iba asociovať daný úkon či objekt, vo výsledku dostávame takmer nekonečné možnosti, ako z týchto kociek poskladať príbeh. Aký? To je už iba na vás.

Rory oConnor

Odkazy

Kocky si možno zakúpiť napríklad v iHrysku: http://www.ihrysko.sk/rodinne-hry/pribehy-z-kostek.html?page_id=6365

Karta hry Story Cubes na portáli BoardGameGeek.com: http://boardgamegeek.com/boardgame/20545/rorys-story-cubes

Domáca stránka projektu: http://www.storycubes.com/

A miesta na sociálnych sieťach:

Story Cubes na Facebooku a na Twitteri

Marek J. Kolcun
Hore