Budem vás súdiť!

Kto by to bol kedy povedal, že jedného dňa budem robiť to, čo ma baví. Kritizovať a tešiť ľudí zároveň.

Súťaž

Všetko začalo súťažou, ktorú vyhlásili usporiadatelia súťaže Martinus Cena Fantázie 2013. V rámci spopularizovania súťaže samotnej vstúpili do platnosti nové, alebo boli upravené existujúce pravidlá (napr. zmenšenie počtu normostrán na poviedku) a zmeny sa dočkal takisto aj výber poroty. Tento rok mala táto pozícia pripadnúť jednému z "ľudu", človeku, ktorý vie napísať pár riadkov o hocičom, vie sem-tam uraziť ale i pochváliť a - čo je najdôležitejšie - nemyslí si, že fantastika = rozprávočky.

a sociálnej sieti sa spustila udalosť Hodnotím Fantáziu 2013 a účasť prisľúbilo vyše 40 ľudí (z toho 14 "možno"). Neviem, nakoľko vzorní boli všetci adepti na porotcu. Niekoľko z nich sa prejavilo dávno predo mnou a recenziu zborníka (čo bola povinná a vlastne jediná známa disciplína súťaže) napísali, ešte keď sa z knižôčky parilo. Iní pridávali svoje recenzie s odstupom času a potom som sa konečne pridal aj ja. Recenziu som nepísal dlho, ale zhodou nepriaznivých okolností mi strašne dlho trvalo prečítanie zborníka. Termín som však dodržal, recenziu uverejnil a o pár týždňov zbadal svoje meno v príspevku Lucie Lackovičovej, spoluorganizátorky súťaže, že reku budem porotca (uvedeniu, samozrejme, predchádzal telefonát, ale hráme sa akože to bolo takéto verejné prekvapenie, ok?). Tento textík mi teda zaručil miesto medzi porotcami a zároveň postavil ma pred ďalšiu životnú výzvu.

Budem Vás súdiť

Dovidenia, voľno

Je pravdou, že poslednú dobu som veľa nečítal. Ani nepísal. Venoval som sa iným veciam, hudbe, programovaniu, ľuďom, ale stále som nejako tušil, že mi čosi chýba. Príbehy. Najlepšie vraj píše život sám, ale ja mám stále akosi radšej tie, ktoré napíše niekto schopný. A keďže mám stále vieru v schopnosti slovenských autorov (Červenákov posledný pokus, Sekera z bronzu, rúno zo zlata, to len potvrdzuje), rozhodol som sa, že sa pokúsim prispieť svojou kritikou k nájdeniu ďalších nádejných spisovateľov. Pri tomto všetkom som si však neuvedomil, že účasť v porote takejto súťaže bude mať aj svoje úskalia.

Prečítať (odhadom) 160-170 textov, pričom väčšina atakuje hranicu maximálneho počtu znakov do septembra bude výzva. A dozaista i makačka. Verím však, že to stihnem v limite, nebude sa na mňa čakať a prinesiem vám z čítania aj nejaké dojmy.

Dojmy

Áno, po vzore blogu Lucky Lackovičovej sa pokúsim priebežne prinášať zápisky z prečítaných poviedok. Neviem ešte, nakoľko budem konkrétny pri každej jednej poviedke, môžem vám však zaručiť, že hodnotiť budem svojím štýlom a budem prinášať aj prehľadnú úspešnosť v jednotlivých kritériách, rovnakých pre každú poviedku v danom žánri. Zoznam, o aké kritériá pôjde, ešte nemám uzavretý, ale do prezentácie porotcov, kam určite prídem, bude určite uzavretý a zverejnený tu na blogu.

Najbližšie sa teda vidíme 10. júna v Martinuse na Obchodnej v Bratislave a verím tomu, že aj tu, na týchto stránkach, ktoré snáď do začiatku súťaže stihnem trocha opeknieť. FantaSeeYa!

Marek J. Kolcun
Hore